pl pl en de ru at be ch es fr nl si ro kz lv lt md ua cz by
High varroa bottom board for Dadant and Langstroth beehives, painted View larger

High varroa bottom board for Dadant and Langstroth beehives, painted

W102200

High varroa bottom board for Dadant and Langstroth beehives, painted

More details

More info

Zdjęcie powyżej przedstawia zastosowanie wkładki do kontroli osypu warrozy (wkładka do kontroli osypu warrozy nie wchodzi w zestaw z dennicą).
Instrukcja do dennicy higienicznej

DENNICA HIGIENICZNA

INSTRUKCJA PRACY DO DENNICY Z SIATKĄ
1. Monitoring – warroza jest chorobą pasożytniczą pszczół, która jest spowodowana roztoczem warrozy.
Jednym z najważniejszych środków zaradczych do walki z warrozą jest jej diagnoza za pomocą dennicy z siatką. Umożliwia to rozpoznanie aktualnej sytuacji opadu roztocza wrodzinie pszczelej o każdej porze. Roztocze warrozy o owalnym kształcie i zabarwieniu od jasno- do ciemnobrązowego ma wielkość ok. 1,8 – 2,4 mm.Liczba naturalnego osypu roztocza w szufladzie diagnozującej odzwierciedla przybliżony stopień osypu w rodzinie pszczelej. Jedno opadnięte roztocze w szufladzie diagnozującej w okresie od wiosny do jesieni odpowiada ok. 100 – 300 pasożytomwarrozy.

Aby otrzymać prawidłowy wynik stopnia opadu warrozy ważne jest, aby pszczoły lub inne zwierzęta (skorki, mrówki) nie miały dostępu do osypu z dennicy i w najgorszym wypadku nie mogły go wynieść. Dlatego ważne jest użycie dennicy z siatką.

2. Przygotowanie wkładki do dennicy
W celu lepszego zdiagnozowania warrozy, należy zastosować dennicę wykonaną z jasnej płyty, najlepiejbiałej. Jeżeli takiej nie ma, należy położyć na dennicy odpowiednio przyciętą białą kartkę papieru:
a) należy położyć jasną wkładkę dennicową na schufladę - pod siatkę w dennicy i ewentualnie jej brzeginasmarować tłuszczem.
b) jeżeli nie posiada się dennicy z siatką należy zabezpieczyć wkładkę dennicową ramą z naprężonąsiatką z drutu (niedostępną dla pszczół) - ( 1 – siatka bezpieczna dla pszczół, 2 – rama dystansowa)

3. Ocena monitoringu (stopnia opadu warrozy)
a) oczyścić wkładkę dennicy z ewentualnych wcześniejszych pozostałości, resztek znajdujących się nadennicy, a następnie wpisać datę założenia wkładki w tabeli monitoringowej (wiersz A)
b) po 3-5 dniach policzyć stopień opadu (wszystkie pasożyty warrozy na wkładce dennicowej).W tabeli monitoringowej, w wierszu A, należy wpisać datę, w wierszu B -stopień opadu warrozy.Następnie należy oczyścić wkładkę dennicową z opadów.
c) wyliczyć opad roztocza/na dzień i wpisać go w wierszu C
d) aby otrzymać przegląd stopnia opadu roztocza warrozy, diagnozę należy wciąż powtarzać.

4. Ocena monitoringu – graficznieW celu uzyskania obrazu graficznego należy z wiersza C wypisać stopień opadu warrozy/na dzień.
Połączyć poszczególne punkty linią.
W ten sposób uzyska się przegląd warrozy w rodzinie pszczelej.Z danych z naturalnego opadu warrozy/na dzień należy zaklasyfikować stopień opadu warrozy:
0-7 – niski,
8-15 – średni,
16-30 – wysoki,
ponad 30 – krytyczny.
Po zaklasyfikowaniu stopnia opadu należy podjąć odpowiednie środki w celu zwalczenia warrozy.

5. Uwagi
Dane mogą zostać zanotowane na wkładce dennicowej.Wkładka może zostać oczyszczona po zakończeniu sezonu za pomocą denaturatu lub innego rozpuszczalnika.
Dennica higieniczna występuje w wersji Wielkopolskiej i Dadanta.